Pomysł z plenerem malarskim pojawiał się już lata temu. Wtedy nie było ku temu warunków i możliwości.

Po utworzeniu Gminnego Centrum Kultury nawiązaliśmy współpracę z WP-A UAM w Kaliszu i małymi kroczkami zaczęliśmy zmierzać do tego, co mieliście Państwo być może okazję zaobserwować w drugiej połowie czerwca tego roku, czyli pleneru malarskiego studentów.

Grupa kilkunastu młodych plastyków odwiedziła Koźminek i przez tydzień zajmowali się gromadzeniem spostrzeżeń, szkicowaniem, malowaniem i ogólnie mówiąc tym wszystkim, czym zajmują się artyści plastycy.

Owocem tego jest wiele prac, które przedstawiają Koźminek okiem świeżym i techniką bardziej szlachetną niż fotografowanie komórką. Jest olej, akwarela, akryl i inne techniki ulubione przez młodych plastyków. Detal, szczegół, ale i szersze plany. Ciekawe techniki, interesujące spojrzenie na to, co nam, osobom widzącym nasz Koźminek, umyka gdzieś w codzienności i zabieganiu.

Cieszę się, że się udało, bo to jest to, czego potrzebowaliśmy i potrzebujemy. Odrobiny koloru i oderwania, pokazania tego, że Koźminek jest piękny, tylko trzeba czasami się zatrzymać i przyjrzeć.

Wystawa poplenerowa to nieodłączna część pleneru, organizowana zazwyczaj jakiś czas po jego zakończeniu.

Nasza wystawa odbędzie się 27 września, w środę, w godzinach wieczornych, bo o 19.30. Musicie to zobaczyć, musicie zapytać autorów, dlaczego widzą niektóre rzeczy tak, a nie inaczej.

Zapraszam Państwa gorąco do Dworku!

Tomasz Potemkowski

Gminne Centrum Kultury w Koźminku

Wystawa poplenerowa2 mały