W czwartek 23-go listopada w Gminnym Centrum Kultury w Koźminku odbyło się drugie spotkanie z autorami powieści kryminalnych.

Tym razem gościliśmy dwie pisarki: Katarzynę Gacek i Joannę Jodełkę.

Katarzyna Gacek to polska pisarka i autorka scenariuszy. Z wykształcenia jest psychologiem. Zajmuje się również pisaniem scenariuszy do seriali takich jak "Anna Maria Wesołowska", "Przeznaczenie" oraz "Unia serc". Wraz z Magdaleną Nieć oraz Adamem Wojtyszko wspólnie napisała scenariusz do filmu "Za niebieskimi drzwiami", którego premiera pobiła rekord frekwencji, stając się najchętniej oglądanym polskim filmem młodzieżowym.

 

Joanna Jodełka weszła w świat prozy w imponującym stylu, zgarniając w 2010 roku Nagrodę Wielkiego Kalibru za debiutancką powieść zatytułowaną Polichromia. Jest autorką wielu książek z różnych konwencji gatunkowych (kryminał, thriller, powieść sensacyjna, obyczajowa czy psychologiczna). 

Polichromia, Grzechotka, Kamyk, Ars Dragonia, Kryminalistka, Wariatka to tylko niektóre z jej tytułów.

W czasie spotkania rozmowy toczyły się nie tylko wokół książek, choć jak łatwo się domyślić przede wszystkim dotyczyły jednak powieści. Padły pytania o początki pisania, źródła inspiracji, pomysły i anegdoty związane z pisaniem. Panie podzieliły się z nami problemami, które towarzyszą im w procesie pisania i wymyślania postaci, opowiedziały o współpracy z wydawnictwami i spotkaniach z czytelnikami.

Zakończeniem był czas przeznaczony na autografy i bardziej osobiste, krótkie rozmowy.

Kolejnego dnia rano obie pisarki wróciły do Koźminka, aby jeszcze raz zobaczyć dwór, w którym gościły oraz obejrzeć miasteczko za dnia.

 PHT0011

 PHT0007

 PHT0010

 PHT0021

W sobotę 25-go listopada miałem przyjemność gościć w Dworze uczestników 69-go Wielkopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Pieszej PTTK.

Kilkudziesięcioosobowa grupa odwiedziła kilka miejscowości na terenie powiatu kaliskiego, między innymi Koźminek. Miałem przyjemność opowiedzieć naszym gościom o historii Koźminka, dworu, o postaci Franciszka Młokosiewicza oraz o rozmaitych działaniach prowadzonych przez Centrum Kultury.

Nie jest to pierwsza wizyta takiej grupy. Już wcześniej, dzięki współpracy z Małgorzatą Walczak-Kubiak, kaliską przewodniczką, udało się gościć podobnych fascynatów historii i zwiedzania i promować Koźminek bezpośrednio wśród tych, którzy często sami organizują i oprowadzają wycieczki po najciekawszych zakątkach wielkopolskich miasteczek.

 

IMG 20231126 205336

 

Informujemy, że mimo ogłoszenia naboru do Młodzieżowej Rady Gminy Koźminek - nie zostanie ona powołana.

W skład Młodzieżowej Rady Gminy Koźminek wchodzi od 6 do 10 osób, reprezentujących szkoły podstawowe z terenu gminy Koźminek oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych, zamieszkała na terenie gminy Koźminek. Do Urzędu Miejskiego Gminy Koźminek w wymaganym terminie wpłynęło tylko jedno zgłoszenie ucznia ze Szkoły Podstawowej w Moskurni.

 

W dniu 16 listopada 2023 roku w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Koźminku odbyły się warsztaty z zakresu wiedzy ekologicznej. W warsztatach wzięli udział uczniowie z klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Koźminku, Moskurni i Nowym Nakwasinie.

Zajęcia z wiedzy ekologicznej przybrały formę wykładu, który zwieńczony został konkursem. W konkursie 50 uczniów otrzymało  nagrodę w postaci sadzonki rośliny. Zajęcia poprowadzili przedstawiciele Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów Spółka z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim.

Celem warsztatów było wpojenie dzieciom i młodzieży wiedzy ekologicznej i przyrodniczej.

Następnie w Koźminku na placu za targowiskiem gminnym odbyła się akcja sadzenia drzew.  Uczniowie posadzili łącznie 40 sztuk sadzonek Lipy drobnolistnej.

Organizatorem i sponsorem akcji było Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko – Ostrowska, które otrzymało dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na wsparcie realizacji przedsięwzięć z zakresu edukacji ekologicznej w 2023 roku.

 

20231116 092959 HDR

20231116 101233 HDR

20231116 104143 HDR

20231116 114002 HDR1

20231116 114327 HDR

20231116 115048 HDR

Aktualności

powrót do góry strony